Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bílina

13. 5. 2008

Bílina

 

Hradiště

Bílina byla už v 10. století jedním ze sídel správy země a od 10. zde stálo opevněné přemyslovské hradiště spravované panovníkem dosazenými kastelány. V 1. polovině 13. století přestala Bílina sloužit jako správní centrum zemské správy a zdejší hradiště získal roku 1327 Ojíř z Frýberka. Přemyslovské hradiště z mladší a pozdní doby hradištní mělo rozlohu 7,2 hektarů a bylo opevněno mohutnými valy, které mají na některých místech i dnes výšku 8 až 10 metrů, šířka opevnění byla původně téměř 20 metrů a patří k nejmohutnějším opevněním tohoto typu v Čechách. Hradiště je v parku bílinského zámku na ostrožně od západu chráněné řekou Bílino, na severu Lukavským potokem a na jihu říčkou Sykavkou.

 

Hrad

Pánům z Frýberka nestačilo původní opevněné hradiště, a proto si ve 13. století postavili v místech, kde je dnes zámek, gotický hrad. Roku 1290 zdědil hrad manžel Ojířovy dcery Albert ze Žeberka. Hrad potom drželi různí páni a roku 1421 dobyli hrad husité a nechali zde svou posádku. Roku 1513 získali hrad do dědičného držení Lobkovicové a důkladně ho nechali přestavět, aby splňoval nová kritéria kladená na panská sídla a jeho obranné prvky vyhovovaly úrovní tehdejší dobývací techniky.

                                                            

Obrazek

 

Zámek

Roku 1665 získal hrad Václav Ferdinand Lobkovic a o 10 let později zahájil přestavbu renesančního hradu na zámek v barokním slohu. Přestavba trvala 7 let a výsledkem bylo rozlehlé a reprezentační sídlo, které patří k nejhodnotnějším ukázkám barokní architektury v severních Čechách. V 1. polovině 19. století byl zámek několikrát stavebně upravován, ale jeho celkový vzhled narušen nebyl. Lobkovicové drželi zámekaž do roku 1945, kdy ho čs. stát znárodnil, a jejich potomci ho dostali zpět až po roce 1989.

 

Lázně

V Bílině jsou také v nadmořské výšce 207 metrů lázně, kde se léčí choroby trávicího ústrojí. K léčebě používají místní alkalické kyselky, které slouží k pití i ke koupelím.

 

Praktické informace

Webové stránky města: http://www.bilina.cz/